صفحه اولخبرهایادداشتآیینه تلاشآلبوم تصاویرزندگینامهاردکانسایت مرتبطتماس
  نسخه قابل پرینتنسخه قابل دانلودمعرفی این صفحه به دوستان

تاریخ ارسال: 12 مهر 1396                                     کد خبر: 3075

تابش: تغییر نظام ریاستی به پارلمانی در حال حاضر در کشور ضرورتی ندارد/ تغییر ساختار در ایران به ضرر مردم سالاری است


محمدرضا تابش نایب رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در مورد برخی سخنان در مورد تبدیل نظام پارلمانی به ریاستی به گفت: اگر قرار بر تغییر قانون اساسی است فهرست بلندبالایی از تغییرات است که باید همه آنها مدنظر قرار گیرد مثلا شوراها اختیارات اجرایی پیدا کنند و مجلس دوسطحی همانند قبل مجلس شورا و سنا شود و یا اختیارات احزاب بیشتر شود و انتخابات استانی شود چراکه ایرادت و ضعف ها در جامعه زیاد است .

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات در گفت و گو با عصر ایران با بیان اینکه تغییر نظام ریاستی به پارلمانی  در حال حاضر در کشور ضرورتی ندارد ادامه داد: تغییر نظام پارلمانی به ریاستی در ایران مقداری از قدرت و قوت مردم سالاری و دموکراسی می کاهد.

تابش بیان کرد: تغییر نظام ریاستی به پارلمانی مستلزم بستر قانونی قوی و موثر است و رعایت اصول دموکراسی است. برفرض مثال اگر نظام پارلمانی شود ممکن است فیلتری شورای نگهبان بگذارد که در اثر اجرای آن مجلسی یک شکل تشکیل شود و از دل این مجلس هم باید دولت تشکیل شود که این اصلا به نفع جامعه نیست.

وی تاکید کرد: در حال حاضر همین اختلاف سلایق و نظراتی که در جامعه وجو د دارد سطح دموکراسی را بالا می برد،اگر دولت اصلاح طلب باشد و مجلس تلفیقی باشد مجلس دولت را کنترل می کند و اگر مجلس یکدست باشد و شاکله دولت مقداری با مجلس متفاوت باشد مقداری حرکاتی را که باید در جامعه انجام شود را تصحیح می کند و بحث اصل تفکیک سه قوه که جلوگیری از استبداد و ترویج دموکراسی است بیشتر تقویت می شود.

این نماینده اصلاح طلب مجلس خاطرنشان کرد: اگر قرار باشد نظام پارلمانی حاکم شود باید ساختارهای کاملا دموکراتیک در جامعه بوجود آید و اگر این موضوع در نظر گرفته شود ازنظر ساختار اجرایی عملکردها بهتر خواهد شد یعنی مجلسی که سرکار می آید دولت نیز از دل آن مجلس بیرون می آید و این مجلس و دولت با هم هماهنگ هستند و تضادی که مانع پیشرفت کارها و امور شود وجود نخواهد شد .

وی گفت:در شرایط فعلی این تغییر ساختار به ضرر مردم سالاری است و قابلیت اجرا ندارد


منبع:http://www.tabesh-ardakan.com


 
صفحه اول | خبرها | یادداشت | آیینه تلاش | آلبوم تصاویر | زندگینامه | اردکان | سایتهای مرتبط | تماس