3360
تابش در موافقت با کلیات بودجه ۹۸؛ صدای شکستن استخوان‌های طبقات ضعیف زیر فشار اقتصادی را می‌شنویم


عضو کمیسیون برنامه، بودجه مجلس با بیان اینکه بدون تردید دولت در تدوین لایحه بودجه ۹۸ با محدودیت‌های پنهان و آشکاری دست به گریبان که باید آنها را درک کرد، گفت: رد و تأیید کلیات این لایحه در شرایط فعلی فراتر از آنکه یک سند ملی باشد با امنیت ملی کشور گره خورده است.
شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۱۴
محمدرضا تابش در نطق میان دستور

به گزارش خبرنگار  خبرگزاری خانه ملت، محمدرضا تابش  در نشست علنی نوبت عصر امروز (شنبه، 27 بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی در موافقت با کلیات لایحه بودجه سال 98 ، گفت: اگرچه در شرایط بسیار حساسی قرار داریم، ملت شریف ایران در سایه وحدت، همدلی و مقاومت شرایط خطرناک‌تر از وضعیت امروز را از سر گذرانده‌اند لذا ایمان داریم این شرایط را نیز طی خواهند کرد و این ملت در عین وفاداری به نظام و تعهد به آرمان‌های انقلاب از همه دست اندرکاران امر گلایه مند هستند و این گلایه‌ها به حق است بنابراین برای رفع آنها با تدبیر چاره‌اندیشی کرد و مردم باید به این باور برسند که مجلس و دولت برای حل مشکلات آنها اهتمام دارند.

 

اعتماد مردم به مجموعه حاکمیت کلید رفع تمامی مشکلات است

نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اعتماد مردم به مجموعه حاکمیت کلید رفع تمامی مشکلات است و کشور را در مقابل تمامی توطئه‌ها بیمه می‌کند، افزود: حوادث تروریستی که آخرین آنها حادثه شهادت مرزبانان غیور ما در سیستان و بلوچستان بود به توطئه‌های بین‌المللی همچون اجلاس شکست خورده ورشو به گسترش تحریم‌ها و جنگ اقتصادی، حاکی از عمق کینه قدرت‌های استکباری و دنباله‌روهای ضعیف و زبون آنها در منطقه است که موجودیت انقلاب اسلامی را که در تضاد با منافع آنها است هدف گرفته‌اند.

وی ادامه داد" همکاران مخالف با برخی از موارد مطروحه در لایحه بودجه، نخبگان اقتصادی و افکار عمومی نسبت به هزینه‌ها و مصارف و منابع بودجه اعتراض به حقی دارند که می‌توان آنها را در حین بررسی جز به جز بودجه پس از رأی به کلیات اصلاح کرد، در شرایط حساس امروز کشور این بودجه صرفاً یک سند مالی نیست بلکه رد یا تأیید کلیات بودجه از نظر امنیت ملی نیز حائز اهمیت است بنابراین به دلایلی که در ادامه توضیح خواهم داد درخواست رأی به کلیات بودجه را دارم.

هیچ کجای دنیا با این شفافیت بودجه دفاعی خود را اعلام نمی‌کند

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه برای تقویت بنیه دفاعی منطبق با سیاست‌های کلی، اختصاص 5 درصد بودجه عمومی کشور تنفیذ شده لذا بالغ بر 24 هزار میلیارد تومان لحاظ شده است که بسیار شفاف است، اظهار کرد: هیچ کجای دنیا با این شفافیت بودجه دفاعی خود را اعلام نمی‌کند.

تابش با اشاره به مباحث نفتی سال 98 اضافه کرد: در مبحث نفت احکام خاصی دیده شده است، به عنوان مثال اجازه عرضه نفت در بورس، پرهیز از تمرکزگرایی، هدایت جریان نقدینگی به سمت بورس به جای هجوم آن به طرف سکه و مسکن از جمله این احکام به شمار می‌آید. همچنین اگر بخش خصوصی از دولت طلب دارد می‌تواند به جای حصول طلب خود معادل آن نفت بگیرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم  ادامه داد: معیشت مردم، رشد حقوق کارمندان به میزان 20 درصد، در جدول هدفمندی سال قبل 7 هزار میلیارد تومان برای کمک به افراد کم درآمد جامعه اختصاص یافته بود اما امسال 20 درصد افزایش برای افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی اعمال شد و این رقم به 8 هزار و 400 میلیارد تومان افزایش پیدا کرد و 14 میلیارد تومان ارز 4200 تومانی برای تأمین کالاهای اساسی اختصاص یافته است، افزایش سقف معافیت مالیاتی حقوق کارمندان به دو میلیون و 750 هزار تومان، همچنین دولت رقم مالیات معوق را 90 هزار میلیارد تومان اعلام کرده است و مکلف شده در سال 98 حداقل 30 درصد آن را وصول کند.

افزایش بودجه عمرانی از 62 هزار میلیارد تومان به 66 هزار میلیارد تومان در سال آینده

وی ادامه داد: افزایش بودجه عمرانی از 62 هزار میلیارد تومان به 66 هزار میلیارد تومان، صدور مجوز صد هزار میلیارد تومان تهاتر بدهی بخش خصوصی به بانک‌ها، تأمین اجتماعی و گمرک بسیار مشکل‌گشا خواهد بود  و در شرایط کنونی که با تنگناهای بسیاری روبه‌رو هستیم گشایش‌های بسیاری به همراه خواهد داشت.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه به شفاف‌سازی بودجه‌های دولتی در لایحه بودجه سال 98 توجه شده است، گفت: 6 حکم انضباطی برای اعمال نظارت در کمیسیون تلفیق آورده شد و بودجه شرکت‌های دولتی برای اولین بار شفاف شده است و بودجه بانک‌ها و بانک مرکزی و مناطق آزاد نیز همین طور.

تابش بیان کرد: می‌توان هر چه را که خوب می‌دانیم در بودجه لحاظ کرد اما باید به پیامدهای آن و تورم و گرانی که برای مردم به همراه دارد نیز توجه کرد ضمن آن که موجب تضعیف پول ملی و کاهش قدرت خرید مردم را نیز در پی دارد. این بودجه در شرایط خطیری تدوین شده است و به یقین ایراداتی نیز به آن وارد است اما با توجه به کاهش یک میلیون بشکه در روز حاصل از درآمدهای حاصل از صادرات نفت و کاهش درآمدهای ارزی از 27 میلیارد دلار به 21 میلیارد دلار، چاره‌ای جز پذیرش این لایحه را نداریم.

نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امکان افزایش درآمدهای مالیاتی به گمرکی برای جلوگیری از فشار به مردم و تولیدکنندگان میسر نبوده و بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد برای اولین بارطبق تبصره 20 لایحه پیش‌بینی شده است و وظایف بیشتری به استان‌ها تفویض شده است، گفت: تصور کنید در این شرایط این لایحه تصویب نشود، چه پیامدهایی برای کشور به همراه خواهد داشت؟ بودجه سه دوازدهم نیز باید بر اساس بودجه سال 97 تدوین شود؛ بدین معنا که معافیت‌ها و 20 درصد افزایش حقوق کارمندان و ... بلاتکلیف می‌ماند.

رد و تأیید کلیات لایحه بودجه در شرایط فعلی فراتر از آن که یک سند ملی باشد با امنیت ملی کشور گره خورده است

وی ضمن تأکید بر اصلاح ساختار بودجه که مورد تأکید مقام معظم رهبری نیز است، اضافه کرد: بدون تردید دولت در تدوین بودجه با محدودیت‌های پنهان و آشکاری دست به گریبان بوده است که باید آنها را درک کرد، رد و تأیید کلیات لایحه بودجه در شرایط فعلی فراتر از آن که یک سند ملی باشد با امنیت ملی کشور گره خورده است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اصلاح جزئیات بودجه را مطابق با مشی اصلاح‌گرانه ضروری می‌دانیم، ادامه داد: در آخر عرض می‌کنم ما از پیشگاه شما عذرخواهیم که نتوانستیم متناسب با اختیارات‌مان در مقابل شما پاسخگو باشیم. صدای شکستن استخوان‌های طبقات ضعیف زیر فشار اقتصادی را می‌شنویم و چهره تکیده و پریشان آنها را در مقابل خانواده‌هایشان در نظر مجسم می‌کنیم و به مقوله آسیب‌های اجتماعی حساس بوده و رنج فارغ‌التحصیلان دانشگاهی را درک می‌کنیم و... اما در شرایط فعلی رأی به کلیات بودجه استدعای من از همکاران عزیز است